Центр громадських ініціатив “Ідеї змін” у співпраці з Polis180 (Берлін) та Асоціація жінок ВПО “Згода” (Тбілісі) реалізували спільний проект щодо ролі жінок у мирних та безпекових процесах в Україні та Грузії.
З моменту завершення Холодної війни десятки тисяч людей з декількох східноєвропейських країн піддавалися та піддаються стражданню через жорстокі конфлікти. Страждання жінок та чоловіків під час конфлікту та після його завершення відрізняються: жінкам частіше відмовляють у доступі до житла, системи охорони здоров’я та соціальних послуг, а їхній доступ на ринок праці частіше є більш обмеженим. В Україні та Грузії жінки часто стикаються із відвертим переслідуванням або навіть сексуальною експлуатацією під час перетину адміністративного кордону/контактної лінії. В той же самий час дослідження показали, що, якщо брати до уваги погляд та досвід жінок під час врегулювання конфлікту – окрім визнання окремих спеціальних потреб та вразливості жінок під час конфлікту – це часто веде до менш мілітаризованих та більш стійких мирних рішень.
Під час двох семінарів (у Києві 07 – 12 жовтня та у Тбілісі 25 – 30 листопада 2018 року) Центр громадських ініціатив “Ідеї змін”, Polis 180 та Асоціація жінок ВПЛ “Згода” досліджували ролі жінок у сферах миру та безпеки в Україні та Грузії, з метою дати відповіді на такі питання: Яким є стан прав жінок та участі жінок у політичних та соціальних перетвореннях в Україні та Грузії? Як влада та актори громадянського суспільства, громадські організації та медіатори працюють над питаннями жінок, миру та безпеки? Які особливі виклики постають перед жінками ВПО? Чи відрізняється та яким чином ситуація в Україні та Грузії і чому вони один в одної можуть повчитися? Що може Німеччина та ЄС зробити, щоб зміцнити фокус на питаннях жінок, миру та безпеки під час врегулювання конфліктів в Україні та Грузії?
Як подати заявку для участі у двох семінарах в Києві та Тбілісі?
(термін до 19 серпня 2018 року)
Що ми зробили?
Зібрали разом 24 молодих експерти/експерток з України, Грузії та Німеччини для участі у двох п’ятиденних семінарах у Києві (07 – 12 жовтня 2018 року) та Тбілісі (25 – 30 листопада 2018 року) з метою просування кращого розуміння ролей, які жінки можуть відігравати (та вже відіграють) у тривалих політичних та дипломатичних безвихідних ситуаціях та військовому протистоянні та, цим самим, сприяти виробленню нового погляду на питання врегулювання конфлікту на місцях.
Організували два публічних заходи в Києві та Тбілісі наприкінці кожного із семінарів для того, щоб представити наші обговорення для ширшої аудиторії.
Опублікували Аналітичну доповідь “Жінки, мир, безпека: чи стануть шансом для вирішення затяжних конфліктів в Україні та Грузії?”, яка ґрунтується на напрацюваннях, отриманих під час семінарів, та відповідній літературі. Доповідь була представлена на публічному заході у Берліні, а також поширена серед осіб, які приймають рішення, активістів, журналістів в Україні, Грузії та Німеччині.
Партнери проекту
Polis180 (Берлін) був заснований у червні 2015 року командою молодих професіоналів та старшокурсників університетів. Polis180 – це аналітичний центр низинного рівня, чиї представники мають на меті розвиток розуміння та вплив на формування закордонної та європейської політики відповідно до поглядів, інтересів та цінностей молодого покоління. Організацію підтримують Hertie Foundation, the Schwarzkopf Foundation, the Allianz Cultural Foundation, the German Foreign Office, Impact Hub Berlin та багато інших. У 2016 році Polis180 був визнаний “найкращим новим аналітичним центром у Німеччині” (8-м у світовому рейтингу) у програмі “Аналітичні центри та громадянське суспільство” Пенсильванського університету.
Робота Асоціації жінок ВПО “Згода” (Тбілісі) спрямована на побудову демократичного та мирного суспільства з рівними можливостями для ВПЛ, особливо жінок. Організація була заснована у 1996 році жінками з громади внутрішньо-переміщених осіб. Організація працює над покращенням економічних умов, системи охорони здоров’я та освіти для ВПЛ та інших груп меншин з особливим наголосом на жінок та молодь. З 2010 року Асоціація у партнерстві з CARE International на Кавказі та чотирма іншими громадськими організаціями з п’яти регіонів Грузії (включаючи відокремлені регіони) імплементує проект “Зміцнення участі жінок у миротворчості на південному Кавказі”.
Команда проекту
Олена Захарова (Центр громадських ініціатив “Ідеї змін”) є однією із співзасновниць Центру громадських ініціатив “Ідеї змін”. До цього, з 2013 до 2016 року, працювала Директором Департаменту міжнародної політики Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД). У 2016 році Олена виступала партнером Polis180 у проекті “Поза пртоколом: жінки та міжнародна політика у Німеччині та Україні”. Між 2003 та 2013 вона перебувала на державній службі, працюючи у Департаменті політики та безпеки Міністерства закордонних справ України, Департаменті Асоціації та європейської інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів України. У 2007 – 2011 роках Олена працювала першим секретарем у Посольстві Україні в Канаді (Оттава).
Юлія Каплан (асоційований експертка “Центру громадських ініціатив “Ідеї змін”). Протягом останніх 15 років Юлія працює в Національному інституті стратегічних досліджень. Крім того, Юлія співпрацює з низкою організацій громадського сектору: з Фабрикою думки “Донбас” з питань інформаційної реінтеграції тимчасово неконтрольованих територій та громадською організацією “Група впливу” з питань захисту прав і свобод внутрішньо переміщених осіб в Україні.. У січні – лютому 2018 року Юлія пройшла навчальний курс у Європейському Центрі з питань безпеки імені Джорджа Маршала (м. Гарміш-Партенкірхен, Німеччина).
Соня Шиферс (Керівниця проекту, Polis180): Соня є спів-президентом Polis180 та спів-керівником програмного напрямку “Ґендер та міжнародна політика“. У 2016 році вона імплементувала проект “Поза протоколом: жінки та міжнародна політика у Німеччині та Україні”. Соня є гостьовим лектором у Німецькому інституті міжнародних та безпекових відносин та студентом PhD у Вільному університеті Берліну. У її дисертації досліджується питання неліберальної закордонної політики з фокусом на відносини з Росією та Туреччиною відносно Боснії та Ґерцеговини.
Ніколя Хаберзетцер (Асистентка проекту, Polis180): Ніколя наразі отримує диплом магістра політичних наук у Потсдамському університеті, працюючи на дипломом на тему прав люлини в Росії. Вона брала участь у навчальному обміні в Університеті Дружби Народів у Москві та отримала досвід роботи у Німецькому інституті міжнародних та безпекових відносин, Посольстві Німеччині у Талліні (Естонія) та Федеральному Міністерстві оборони.
Грузія
Юлія Харашвілі (Асоціація жінок ВПО “Згода”) є Головою Асоціації жінок ВПО “Згода”. Після війни в Абхазії (1992 – 1993) та переміщення вона разом із колегами створила громадську організацію з метою підтримки внутрішньо-переміщенних жінок. Між 2008 та 2010 роками вона займала посаду заступника Директора Департаменту міжнародних відносин Міністерства біженців та притулку Грузії. Юлія є членом координаційної групи з питань імплементації Національного плану дій з виконання резюлюції Ради Безпеки ООН №1325 “Жінки. Мир. Безпека”. Починаючи з 2014 року вона є членом Дорадчої групи високого рівня для глобального дослідження впливу Резолюції Ради Безпеки ООН №1325.
Іван Харашвілі є випускником Грузинського технічного університету, де він отримав ступінь бакалавра з телекомунікаційної інженерії. У 2010 році він отримав ступінь магістра з адміністративного менеджементу в Університеті “КРОК”, м.Київ. Іван працював у Міжнародному комітеті Червоного Хреста, Міністерстві вимишене переміщенних осіб, біженців та розселення Грузії, УВКБ ООН, Норвезькій раді біженців та DVV International. З 2006 року Іван є співробітником Асоціації жінок ВПО “Згода”. З 2016 року Іван є засновником та директором LLC Pepela Design Laboratory. У 2014 році Іван брав участь у тренінговому курсі щодо Резолюції РБ ООН №1325 “Жінки, мир, безпека”.
Тривалість проекту
01 серпня – 31 грудня 2018 року
Нас підтримали
Проект фінансувався Міністерством закордонних справ Німеччини та Фундацією “Жінки в Європі”.