Як молоді люди, які належать до меншин або маргіналізованих груп, можуть відстоювати свої права та вимоги в Європі? Серія німецько-грузино-українських онлайн-семінарів в рамках проєкту #diversityEUnited була саме про це: розширення прав і можливостей, усвідомлення власних прав та реалізація власних ідей проєктів.
Права меншин у Німеччині, Україні та Грузії
Усі три країни проєкту підписали Рамкову конвенцію про захист національних меншин, яка, зокрема, забезпечує рівність етнічних меншин у державах-учасницях. Права соціальних меншин та маргіналізованих груп також закріплені в міжнародних угодах про захист прав людини та конституційно в кожній із трьох країн. Першою метою нашого проєкту було поінформувати наших учасників та учасниць про їхні права на основі різноманітності правових основ захисту меншин.
Тому наш перший семінар був присвячений саме цій темі з правозахисницею та тренеркою Олександрою Романцовою (Центр громадянських свобод) з Києва. Після ознайомлення з розвитком прав людини учасники та учасниці розглянули фактичну реалізацію прав меншин у Німеччині, Грузії та Україні через тематичні дослідження та життєві кейси.
Участь молоді та розширення прав і можливостей
Учасникам та учасницям наших семінарів від 18 до 30 років і усі вони належать до різних меншин/маргіналізованих груп. Важливим принципом #diversityEUnited є пов’язування прав меншин і потенціалу участі молоді в соціальних і політичних питаннях. Таким чином, мета другого семінару полягала в тому, щоб дати учасникам та учасницям огляд різноманітних можливостей для участі молоді. Щоб не втратити точку зору меншин на семінарі щодо участі молоді, ми працювали разом із двома експертками з Європейського центру з питань меншин. Вікторією Айгюль та Поліною Сулімою. Тренерки зосередилися на розширенні можливостей для молоді та проілюстрували потенціал їх участі, використовуючи надихаючі приклади молодих людей, які успішно відстояли свої права в різних державах.
24-річна представниця ромської спільноти з центральної України, яка хоче працювати над покращенням освітніх можливостей для дітей початкової школи, проблеми внутрішньо переміщених осіб у Грузії та (пост)мігрантської молоді в Берліні – реалії життя та виклики сильно відрізняються між сільськими та міськими районами, а також між нашими трьома країнами проєкту. Тому в другій половині другого семінару більшу увагу було приділено конкретній ситуації у відповідній країні. Поліна Суліма розповіла українським учасникам та учасницям, зокрема про роль молодіжних рад в Україні, Катерина Цваріані (Консультативна рада з питань молоді/Рада Європи) поділилася досвідом участі молоді в Грузії, а Вікторія Айгюль обговорила з німецькою групою різні форми активності у повсякденному житті.
Планування та реалізація проєктів
Останні два семінари були зосереджені на практичному застосуванні набутих знань. Як планувати успішний проєкт, яких помилок слід уникати? На початку цих семінарів ми запросили двох активісток з Німеччини та Грузії, Саназу Азіміпура (Migloom) та Іру Дзірквадзе (НУО Gumbati), які поділилися досвідом реалізації власних ініціатив та проєктів щодо прав меншин. В Migloom Саназ сприяє розширенню можливостей мігрантів та мігранток, Іра проводить кампанії у своєму селі за мирне співіснування різних меншин та інтеграцію екологічних біженців. Обидві розповіли, як вони розвивали ініціативи, які труднощі їм довелося подолати, та дали учасникам та учасницям цінні практичні поради щодо власних проєктних ідей. Після цього вступу учасники на дводенному семінарі з Анною Гладкою, експерткою з управління проєктами з України, дізналися, які стратегії та методи вони можуть використовувати для успішного втілення власних ідей у життя.
Від ідеї до власного проєкту
Після всіх цих семінарів учасники та учасниці змогли розробити власні проєкти і отримати фінансову підтримки на їх реалізацію. Адже важливо спробувати свої власні сили та хоча б трішки змінити свою країну на краще в тих проблемах, які турбують кожного і кожну з них.
Цей проєкт реалізується за фінансовою підтримкою Фонду «Пам’ять, відповідальність та майбутнє» (EVZ), Федерального міністерства закордонних справ Німеччини у рамках програми MeetUP та друзів з Фонду Генріха Бьолля.
#MEETUPforPartnership #YOUTHforPartnership