Земельні схеми або як громади втрачають свої земельні ділянки (2017)

#landschemes

Проблема

В Україні існує ринок землі, але не землі сільськогосподарського типу. Видача дозволів на виділення земельних ділянок в оренду чи їх продаж є прерогативою місцевої влади. Теоретично, відповідно до законодавства про землю, будь-які вільні ділянки або земельні права на них (оренда, суперфіція, емфітевзис), які перебувають у державній або муніципальній власності, повинні бути продані тільки за допомогою конкурентних земельних аукціонів.

Однак, насправді, існують десятки корупційних схем отримання земельних ділянок за безцінь. Це призводить до того, що місцеві органи влади щорічно втрачають сотні мільйонів доларів потенційного доходу бюджету. Зараз ця проблема є особливо актуальною, оскільки в рамках реформи децентралізації обсяг місцевих бюджетів буде прямо залежати від здатності бути поповненим на місцевому рівні.

 

Задачі та результати проекту

Проект був спрямований на привернення уваги до корупційних схем при розподілі земельних ділянок місцевими радами у населених пунктах Київської та Одеської області.

У ході реалізації проекту було проведено та підготовлено до публікації 18 розслідувань щодо виділення та використання земельних ділянок, з них вісім в Одеській, та десять у Київській області. Розслідування були розміщені на спеціальному веб-сайті “Земельні схеми”.

Основні земельні схеми, виявлені під час проведених розслідувань, були оформлені та надруковані у вигляді комплекту з 10 листівок.

Для ознайомлення громадських активістів із найбільш вживаними поняттями та темами, необхідними для розслідування історій земельних ділянок, була розроблена Азбука розслідувача.

За результатами реалізації проекту 22 листопада 2017 року в Українському кризовому медіа центрі була проведена прес-конференція на тему “Земельні ділянки: як громади втрачають свої ділянки”, де були представлені основні земельні схеми, виявлені у ході проведених розслідувань.

Розслідування та згадані методичні публікації були поширені серед громадських активістів, зокрема під час IX Всеукраїнська конференція журналістів-розслідувачів, яка відбулася 8 – 9 грудня 2017 року у місті Києві.

Інформаційні ресурси проекту

Веб-сайт “Земельні схеми”

Фейсбук сторінка проекту

Тривалість проекту

1 квітня – 25 листопада 2017 року

Підтримка проекту

Інститут висвітлення війни та миру (ІВВМ), Велика Британія

IWPR